Novak Djoković pokonał Daniiła Miedwiediewa i zwyciężył w finale mężczyzn US Open, przedłużając swój rekord tytułów Wielkiego Szlema do 24.

CNN

Novak Djoković W niedzielę wygrał US Open, pokonując Daniiła Miedwiediewa 6:3, 7:6, 6:3 w finale mężczyzn, przedłużając swój rekord większości tytułów Wielkiego Szlema do 24.

Numer dwa na świecie ugruntował swoją pozycję jednego z najlepszych tenisistów wszechczasów – dzięki niedzielnemu zwycięstwu zrównał się z rekordem Margaret Court pod względem największej liczby tytułów Wielkiego Szlema w historii.

W rewanżu finału US Open 2021 Serb pomścił swoją porażkę z rozstawionym z numerem 3 Miedwiediewem na stadionie Arthur Ashe w Nowym Jorku, kończąc swój triumfalny powrót do Stanów Zjednoczonych.

„Oczywiście jest to dla mnie ważne” – powiedział Djokovic po meczu. „Naprawdę realizuję swoje marzenie z dzieciństwa, aby rywalizować na najwyższym poziomie w tym sporcie, który dał mi i mojej rodzinie tak wiele”.

Grając przed wyprzedaną publicznością, Djokovic jak zwykle dominował w pierwszym secie, ani razu nie stając przed break pointem, a w dziewięciu meczach zdobył 12 zwycięstw. Rozpoczynając dzisiejszy występ, rekord wszechczasów Djokovica na US Open wyniósł 72-1, wygrywając pierwszego seta, a jedyną porażką był w finale ze Stanem Wawrinką w 2016 roku.

Drugi set był bardziej zacięty, a Djoković i Miedwiediew wymieniali się punktami, a ich kulminacją było zwycięstwo Serba 7:5 po dogrywce po godzinie i 45 minutach.

Od tego momentu, mając dynamikę na swoją korzyść i czwarty tytuł mistrza US Open w jednym secie, Djokovic poszybował ku zwycięstwu, potrzebując zaledwie jednego punktu mistrzowskiego, aby zapewnić sobie historyczny tytuł.

Karol Krupa/AP

Reakcja Serba Novaka Djokovica po zwycięstwie w drugim secie nad Rosjaninem Daniilem Miedwiediewem.

Dzięki temu zwycięstwu 36-latek stał się najstarszym graczem, który zdobył tytuł US Open w grze pojedynczej w erze Open, i pierwszym człowiekiem, który po raz czwarty zdobył trzy tytuły Wielkiego Szlema w sezonie (wcześniej zrobił to w 2011 roku). , 2015 i 2015. 2021.

Djokovic umocnił także swoją przewagę nad Hiszpanem Rafaelem Nadalem (22) i Szwajcarem Rogerem Federerem (20) pod względem liczby tytułów mistrzowskich w historii mężczyzn.

READ  2022 NBA Free Agency Plotki: Aktualizacje na żywo, gdy Zach Lavine i Bulls zgadzają się na Max Deal; Zespół Celtics działa mądrze

„Uczynimy historię tego sportu czymś wspaniałym i wyjątkowym w każdym możliwym znaczeniu tego słowa” – powiedział Djokovic.

Djokovic powiedział podczas konferencji prasowej po meczu, że 6-letnia córka Djokovica podczas meczu siedziała w pierwszym rzędzie i powiedział reporterom, że będzie się do niego uśmiechać, kiedy będzie najbardziej potrzebował jej energii.

Powiedział, że ważne jest dla niego, aby jego córka – a także jego 9-letni syn – doświadczyli zwycięstwa ojca, gdy będą na tyle dorośli, aby zrozumieć zwycięstwo.

Odnosząc się do tego, co motywuje go do kontynuowania kariery, Djokovic powiedział: „Nie chcę rezygnować ze sportu, jeśli nadal gram na szczycie”.

Po zwycięstwie wzruszony Djokovic na kilka chwil opadł na kolana, po czym zwrócił się do rodziny na trybunach, aby świętować.

Po powrocie na kort Djokovic uhonorował zmarłą gwiazdę koszykówki Kobe Bryanta, zmieniając niebieską koszulkę, na której widniało jego zdjęcie wraz z legendą Lakers z napisem „Mamba Forever” z przodu i numerem z tyłu . Bryant nosił numer 24 przez drugą połowę swojej zawodowej kariery w koszykówce.

„Pomyślałem, że przekazanie mu wyrazów uznania będzie miłą i symboliczną rzeczą” – powiedział Djokovic, który uważa Bryanta za bliskiego przyjaciela.

„Dużo rozmawialiśmy o mentalności zwycięzcy, kiedy przechodziłem kontuzję i próbowałem wrócić na szczyt” – powiedział Djokovic o swoim związku z Bryantem. „Był jedną z osób, na których najbardziej polegałam. Zawsze służył mi jakąkolwiek radą, radą lub wsparciem w najbardziej przyjazny sposób.

Mary Altaffer/AP

Kibice kibicują podczas finału gry pojedynczej mężczyzn podczas US Open.

w każdym Wielki Szlem W tym roku, Djokovic Miał szansę przejść do historii.

Wyrównał rekord Rafaela Nadala wynoszący 22 tytuły Wielkiego Szlema na Australian Open, wyrównał rekord mężczyzn wynoszący 23 tytuły Wielkiego Szlema na French Open i przegrał z Carlosem Alcarazem na Australian Open. Wimbledonu ostatni.

READ  Fałszywy wojownik Klay Thompson Ban After Chase Center kapar

W niedzielę na jego drodze stoi trzeci rozstawiony Daniił Miedwiediew, który ogłuszył Alcaraz w półfinale, a wcześniej pokonał Djokovica w finale US Open w prostych setach.

Chociaż gra Miedwiediewa jest nadal dobrze dostosowana do szybkich, twardych kortów, spodziewał się, że Djokovic będzie „dziesięciokrotnie lepszy niż tamtego dnia”.

„W meczu z Novakiem jest tak samo. Zawsze jest lepszy niż ostatnim razem, gdy grał” – powiedział Miedwiediew, według ATP. „Na przykład pokonałem go w finale US Open, on pokonał mnie w Bercy w Wielkim meczu. Carlos pokonał go na Wimbledonie i pokonał go w Cincinnati. „Novak będzie w niedzielę najlepszą wersją siebie, a ja muszę być najlepszą wersją siebie, jaką mogę być, jeśli chcę go pokonać”.

Djokovic nie został zaszczepiony przeciwko wirusowi Corona i przez ostatnie dwa lata nie mógł wjechać do kraju. Jednak na początku tego roku zniesiono wymogi dotyczące szczepionek dla osób podróżujących spoza USA, co umożliwiło Djokovicowi powrót.

Serb będzie miał szansę przejść przez kort i zaistnieć jako najlepszy zawodnik wszechczasów podczas Australian Open w styczniu 2024 r.

Kiedy Djoković i Miedwiediew ostatni raz spotkali się w finale Wielkiego Szlema, to Rosjanin zawiódł oczekiwania i pokrzyżował plany Djokovica dotyczące wygrania rekordowych wówczas 24 turniejów Szlema i ukończenia swojego pierwszego Wielkiego Szlema w zawodach mężczyzn – wygrywając Australian Open, French Open, Wimbledon i USA Otwórz jednym tchem Rok – od Roda Lavera w 1969.

Od zdobycia swojego pierwszego tytułu Wielkiego Szlema na US Open w 2021 r. Miedwiediew był bliski ponownego zwycięstwa, obejmując dwusetowe prowadzenie w finale Australian Open 2022 z Nadalem, ale ostatecznie uległ porażce.

Tima Claytona/Corbis/Getty Images

Daniił Miedwiediew wygrał US Open w 2021 roku.

Powiedział: „Wyzwaniem jest gra przeciwko człowiekowi, który zdobył 23 tytuły Wielkiego Szlema, a ja mam tylko jeden tytuł”. Dodał: „Kiedy go tutaj pokonałem (w finale w 2021 r.), mogłem grać lepiej niż sam i muszę to zrobić ponownie”. Nie ma innego wyjścia.”

READ  Wilki upominają Edwardsa za jego fobię w mediach społecznościowych

W wieku 36 lat Djokovic może stać się najstarszym człowiekiem, który zdobył tytuł US Open w grze pojedynczej w erze Open, pobijając rekord ustanowiony przez Kena Rosewalla w 1970 roku.

„Każdy finał Wielkiego Szlema może być ostatnim” – powiedział reporterom przed finałem. „Dziesięć lat temu miałem ochotę powiedzieć sobie: przede mną jeszcze kilka lat”. Nie wiem, ile mam teraz i ile lat [can] Przez cały sezon rozegrał cztery wsady. Więc jestem świadomy tej okazji.

Będzie to 101. mecz Djokovica na US Open – turnieju, który w swojej karierze wygrał już trzy razy, ale nie od 2018 roku.

Djokovic miał stosunkowo dobrą drogę do finału i poza tym, że przetrwał strach w trzeciej rundzie, kiedy stracił dwa sety do rodaka Laslo Dijriego, wszystkie pozostałe mecze zakończył w zaledwie trzech setach, skracając swój czas na korcie tak jak to zrobił Więc. Konkurencja została zepchnięta na dalszy plan.

Stanowi to wspaniałe zakończenie roku, w którym dotarł do finału wszystkich czterech Wielkich Szlemów, dodając do swojej kolekcji dwa kolejne tytuły, po roku 2022, w którym nie mógł rywalizować w Australii ani w Stanach Zjednoczonych ze względu na decyzję o rezygnacji z udziału w zawodach. zaszczepić się przeciwko niemu. COVID 19.

Dla Miedwiediewa finalista US Open ma za sobą imponujący sezon na twardych kortach, docierając do pięciu finałów z rzędu na twardych kortach i zdobywając cztery tytuły.

Jego występ przeciwko Alcarazowi w półfinale pokazał jego potężny serwis, wolej i nieustępliwość, co uczyniło go trudnym przeciwnikiem dla Djokovica.

Miedwiediew powiedział: „Chcesz walczyć do końca i chcesz wygrać”. „I tak właśnie powinien wyglądać finał Wielkiego Szlema”.