Finał Pucharu Narodów Afryki: bajkowy gol Hallera zapewnia chwałę po porażce Nigerii i Osimhena

Wybrzeże Kości Słoniowej w dramatyczny sposób zwyciężyło w Pucharze Narodów Afryki po tym, jak zręczny gol Sébastiena Hallera z bliskiej odległości przypieczętował ich powrót przeciwko Nigerii.

Gospodarze, którzy zwolnili trenera po zakończeniu fazy grupowej i wielokrotnie wracali znad krawędzi eliminacji, odnieśli słynne zwycięstwo, przed którym mieszkańcy Wybrzeża Kości Słoniowej będą tańczyć przez całą noc.

Nigeria objęła prowadzenie po strzale Williama Troosta-Ekonga w pierwszej połowie, zanim Franck Kessie wyrównał dla Wybrzeża Kości Słoniowej w 62. minucie. Następnie na niecałe 10 minut przed końcem Borussia Dortmund Haller strzeliła gola i złamała nigeryjskie serca.

Tutaj nasi autorzy analizują i oceniają najważniejsze kwestie poruszane w grze.

Zwycięzca Hallera jest zwycięzcą wszechczasów

To moment, o którym Haller marzył około 18 miesięcy temu, kiedy przebywał w szpitalu na leczeniu mającym na celu usunięcie guza jądra.

W 81. minucie, po remisie 1:1, 29-latek głową dośrodkował Simona Adingrę i posłał piłkę na boisko Alassane Ouattara.

Haller świętuje zwycięzcę (ISSOUF SANOGO/AFP via Getty Images)

Haller prawie opuścił te zawody z powodu kontuzji kostki. Na dwa tygodnie udał się do Wybrzeża Kości Słoniowej, po czym dołączył do reszty drużyny, aby popracować nad swoją kondycją. Napastnik opuścił wszystkie mecze grupowe i powrócił jako rezerwowy w 1/8 finału przeciwko Senegalowi.

Jednak mimo że Haller wystąpił zaledwie w czterech z siedmiu meczów swojej drużyny, nadal może śmiało twierdzić, że jest najbardziej wpływowym graczem tego turnieju. Jego sprytne podanie doprowadziło do zdobycia przez Nicolasa Pepe rzutu karnego w meczu z Senegalem, który odmienił drużynę, wchodząc z ławki rezerwowych w ćwierćfinałowym zwycięstwie nad Mali. Jego półfinałowy strzał zapewnił następnie Wybrzeżu Kości Słoniowej miejsce w finale.

Plan na mecz Wybrzeża Kości Słoniowej z Nigerią opierał się na jak najszerszym wrzuceniu piłki w pole karne, aby umożliwić im atak.

READ  Coco Gauff kontra Aryna Sabalenka: Jak oglądać finał US Women's Open, gdy Amerykanki gonią za chwałą na własnym boisku

Nigeria musiała wyciągnąć wnioski z pierwszej połowy i zaradzić niebezpieczeństwu u jego źródła. Nigdy tak nie robią i możesz dać Hallerowi tylko tyle szans, zanim cię ukarze.

Jay’a Harrisa

Wspaniały Troost-Ekong potrafi trzymać głowę wysoko

Nigeria przystąpiła do tegorocznego Pucharu Narodów Afryki mogąc poszczycić się wieloma talentami w ataku, ale triumf osiągnęła dzięki odporności w defensywie – a Super Eagles w drodze do finału stracili zaledwie dwa gole.

Kluczem do tego był Troost Ekong, który zakończył turniej z dwoma golami więcej niż Victor Osimhen, afrykański Gracz Roku, i taką samą liczbą zdobytych przez inną nigeryjską gwiazdę, Ademolę Lookman.

Kapitan drużyny pokonał Serge’a Auriera i wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie już w 38. minucie finału. To był jego trzeci gol na turnieju i każdy z nich był bardzo ważny.

Zwycięski gol przeciwko Wybrzeżu Kości Słoniowej w fazie grupowej przekonał trenera Jose Peseiro, że warto pozostać przy systemie 3-4-3, którego używał.

Następnie 30-letni Troost-Ekong opanował nerwy i strzelił rzut karny przeciwko Republice Południowej Afryki w półfinale (strzelił go także w serii rzutów karnych), a jego główka pomogła jego drużynie odwrócić dynamikę pierwszej połowy od gospodarzy.

Troost Ekong świętuje swoją bramkę (Daniel Bellomo Olomo/AFP via Getty Images)

Weź pod uwagę rolę, jaką odegrał w utrzymaniu przez Nigerię czterech czystych kont w drodze do finału, a można argumentować, że jego występ był najlepszym środkowym obrońcą na międzynarodowym turnieju od czasów Carlesa Puyola dla Hiszpanii na Mistrzostwach Świata w 2010 roku.

Ogółem Troost-Ekong strzelił pięć goli w Pucharze Narodów Afryki, najwięcej goli strzelonych przez środkowego obrońcę w historii.

Podejście Peseiro do niedzielnego finału oznaczało, że formacja 3-4-3 ustąpiła miejsca formacji 5-4-1. Pomocnicy Alex Iwobi i Frank Onyeka przedkładali przejścia nad podaniem na przełamanie, a Ola Aina powstrzymała niebezpiecznego Adingrę.

READ  Marquette zagra w sobotę o tytuł Big East. Powód zaczyna się od Shaka Smart

Wybrzeże Kości Słoniowej cieszyło się z gry Maxa Gradela na prawym skrzydle, ale rozsądne podejście Calvina Basseya do piłki w dużej mierze opłaciło się Nigerii.

Nie był to ładny mecz, ale był to rozsądny futbol jak na finał. Niestety Trust Ekong i Nigeria nie mogły przekroczyć granicy.

Karol Anka

Cudowny łuk odkupienia dopełnił się na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Ich zwolennicy zaczęli nazywać Wybrzeże Kości Słoniowej „les Revenants” – zombie.

Naród-gospodarz w tym turnieju odrodził się z martwych – raz po raz. Zespół był o krok od upokarzającego wyjścia z fazy grupowej, a jego trener Jean-Louis Gasset został zwolniony po ostatnim meczu pierwszej rundy.

Dwa dni wcześniej przegrali 4:0 z minnows Gwinea Równikowa. Rezerwowy Emers Fay nigdy wcześniej nie prowadził żadnego ważnego meczu, na żadnym szczeblu, a mimo to został zesłany na spadochronie do pracy wymagającej największego stresu na kontynencie.

Przyniósł brak doświadczenia, ale wraz z nim przyszła wiara. Kilka wyników sprawiło, że Wybrzeże Kości Słoniowej znalazło się w fazie pucharowej, zanim zszokowały obrońcę tytułu Senegal po rzutach karnych w 1/8 finału.

Dwa gole w końcówce zapewniły im awans do ćwierćfinału przeciwko Mali. Pierwszy zdobył wyrównujący gol w 90. minucie, a następnie Omar Diakite strzelił gola po luźnym podaniu w ostatnich sekundach dogrywki, aby uniknąć kolejnej serii rzutów karnych.

Faye przy linii bocznej (FRANCK FIFE/AFP via Getty Images)

Teoretycznie najbardziej zapadającym w pamięć półfinałowym zwycięstwem 1:0 nad Demokratyczną Republiką Konga było najbardziej pamiętne wydarzenie turnieju, ale w 2023 r., gdy król strzelców Haller zacznie wracać do zdrowia po raku jądra, oznacza to powrót o szerszym zasięgu.

I tak dalej, do Abidżanu – finału i szansy na trzeci tytuł Pucharu Narodów Afryki, pierwszy od 2015 roku. Liderzy na początku meczu zajęli swoje zwykłe pozycje po strzale Troosta-Ekonga w 38. minucie.

Nigeria nie przegrała żadnego meczu, w którym prowadziła od 19 meczów, ale główka Kessiego przywróciła remis Wybrzeżu Kości Słoniowej po 62 minutach.

Haller powrócił na boisko w zeszłym roku po zdiagnozowaniu raka w butach z napisem „F**k Cancer”. Teraz tą samą prawą nogą zdobył chwałę w Pucharze Narodów Afryki. Zombie z Wybrzeża Kości Słoniowej powracają z martwych.

Jakuba Whiteheada

Osimhen jest w połowie gotowy, walczy do końca, ale to nie wystarczy

Osimhen to ludzki huragan. Jeśli jesteś obrońcą, nie możesz go unikać. Jego ręce i nogi są za tobą. Przyjdzie do ciebie ze swoją głową.

Jednak osoba atakująca jest często tak skuteczna, jak usługa, którą otrzymuje. Przez cały turniej trenerowi Nigerii Peseiro udało się zastosować właściwą taktykę. Jego zespół gra piłkę nożną polegającą na kontratakach, omijając środek pola, który nie ma żadnych podań.

Osimhen upada podczas finału (ISSOUF SANOGO/AFP via Getty Images)

Osimhen musiał walczyć, aby stworzyć sobie własne szanse, gdy szybcy melonicy z Nigerii wykorzystali jego wysiłki. Ostatecznie doprowadziło to do tego, że strzelił tylko jednego gola, ale bez odwagi i tempa Osimhena Nigeria nigdy nie dotarłaby do finału.

Był to brutalny mecz piłki nożnej rozegrany na zakończenie najgorętszego dnia turnieju. Nie powstrzymało to 25-letniego Osimhena. Ani skrawki, z którymi pracował, ani obrażenia, na które cierpiał. Patrzenie, jak próbuje dokończyć mecz, gdy w interesie jego i zespołu leżało, aby opuścić boisko, było bolesne.