Wnioski ze środowych play-offów NBA: Celtics pokonały Heat, Mavericks wyprzedzili Clippers

Autorzy: Jared Weiss, Jay King, Will Guillory, La Murray i Tim Cato

Dallas Mavericks wygrali 123-93 z LA Clippers i awansowali na jedno zwycięstwo w serii pierwszej rundy.

Luka Doncic rozegrał jak dotąd swój najlepszy mecz posezonowy 2024, zdobywając 35 punktów, 10 asyst i siedem zbiórek. Pięciu innych Mavericks zdobyło dwucyfrową liczbę punktów, w tym trzech rezerwowych.

Jeśli Clippers przegrają w meczu 6, środowy wieczór będzie ostatnim meczem serii na Crypto.com Arena.

Mavericks 123, Clippers 93

Seria: Mavericks prowadzą 3-2

Gra 6: Piątek w Dallas

Najlepsza gra Doncicia

Podczas porannej strzelaniny przed zwycięstwem Mavericks w piątym meczu Doncic powiedział, że „prawdopodobnie” nie zagra z powodu skręcenia kolana. Podobało mu się to na początku trzeciego meczu, ale we wszystkich czterech był poniżej swoich wzniosłych standardów. Inteligencja nie jest tak stała i konsekwentna, jak zwykle.

Następnie Doncic rozegrał swój najlepszy mecz w serii, zdobywając 35 punktów, 10 asyst i siedem zbiórek. Jest zdecydowany i silny fizycznie, wkracza na boisko ze swoimi rozmiarami i pewnością siebie, jaką zawsze miał w swojej karierze. Gdy Doncic rośnie, rosną także jego koledzy z drużyny.

Podczas środowego zwycięstwa ponownie dała o sobie znać zapierająca dech w piersiach obrona Dallas: Clippers trafili zaledwie 14 z 35 celnych strzałów w obręcz, ale nie byli w stanie oddać strzałów w pobliżu obręczy. Jednak w Los Angeles nadal było zimno po emocjonującym występie w czwartym meczu, w którym w środę Tyronn Lue zagrał 6 z 30 zawodników.

Ofensywa Doncica i zawodnicy, którzy odegrali u jego boku wystarczającą liczbę ról, zwłaszcza skuteczność Maxiego Klebera w zakresie 5 z 7 celnych strzałów z głębi pola i 12 punktów Derricka Jonesa Jr., zamieniły sytuację w eksplozję w drugiej połowie. Can, a taki scenariusz zapewniłby Dallas awans do następnej rundy. — Tim Cato, autor beatów Mavericks

Clippers ponieśli porażkę ze względu na słabą skuteczność w strzelaniu

Strzały były kluczową częścią zwycięstwa Clippers nad Mavericks bez Kawhiego Leonarda. W pierwszej i czwartej grze zdobyli po 18 trójek. Łącznie uzyskali 18 3 w grach 2 i 3.

READ  Stany Zjednoczone wstrzymały wnioski o umorzenie kredytów studenckich po orzeczeniu

Tworzenie widoków pozwala na dwie rzeczy. Pomaga w zdobywaniu punktów, ale blokuje także grę w defensywie. Niecelne strzały mogą wykoleić zawodnika psychicznie, a obrona niezbędna do pozostania w meczu nie będzie się opierać, dopóki nie będzie kontynuowany zły atak.

Clippers mieli problemy ze strzelaniem poza bramką przez cały mecz, ponieważ w pierwszej kwarcie nie trafili 7 z 10 strzałów poza bramkę. Nadal jednak prowadzili 25-24 i zremisowali z Mavericks.

Jednak w drugiej kwarcie obrona zaczęła się załamywać i nawet Mavericks tracili strzały. Po 12-punktowej drugiej kwarcie Kleber wykonał kilka trójek z rzutów rożnych. W tym okresie trafił 4 z 6 trójek. Koledzy z drużyny Klebera nie trafili we wszystkie sześć prób; Do przerwy Doncić i Kyrie Irving prowadzili 0 z 8. Jednak Clippers nie wykorzystali wszystkich siedmiu prób rzutów za trzy punkty w drugiej kwarcie i trafili 3 z 15 z dystansu za trzy punkty, tracąc tylko dwie z prób rzutów za 2 punkty bez malowania.

Do przerwy Mavericks prowadzili 56-46, ale w trzeciej kwarcie Clippers nadal nie potrafili znaleźć zasięgu, tracąc 7 z 10 trójek. Mavericks strzelili 4 z 3 sekund, co oznaczało koniec ich czasu w tej kwarcie. Tendencja ta utrzymywała się do końca meczu, kiedy Clippers trafili zaledwie 9 z 35 trójek, co daje 25,7 procent, i odnotowali średnią strat w serii.

Trudne dla Clippers jest to, że gwiazdy Mavericks nie są wcale takie dobre. Doncic i Irving trafili zaledwie 3 z 15 trójek, co stanowi łączny wynik do przerwy dla Clippers. Jednak koledzy z drużyny Doncica i Irvinga trafili 12 z 25 trójek (48 procent).

Niedostateczne oddanie piłki to jedno dla Clippers, ale to był prawdziwy cios, ponieważ w miarę upływu czasu gra przestawała się bronić, a liczba niecelnych strzałów się zwiększała. — La Murray, Clippers pokonali pisarza

(Zdjęcie: Brian Babineau/NBAE za pośrednictwem Getty Images)

Seria: Celtics poprawiają się (4-1)

Celtics wygrali swój pierwszy mecz bez Kristapsa Porziņģisa

Celtics z łatwością pokonali Miami i wygrali serię w pięciu meczach, więc nie ma jasnego wskazania, jak rozegra się rotacja wielkich zawodników w drugiej rundzie z Kristapsem Porzisakisem.

READ  Były premier Pakistanu Imran Khan został skazany na 14 lat więzienia

„Nie jestem pewien” – powiedział Joe Mazzulla zapytany o rozkład jazdy. „Damy mu tydzień, zobaczymy, w jakim stanie jest i jak zareaguje na leczenie w ciągu następnego tygodnia”.

Al Horford musiał zagrać tylko 23 minuty, a Luke Cornett 18, ale Horford nie musiał wracać w czwartej kwarcie. Czy Celtics zagrają z Cornettem głęboko w czwartej kwarcie następnej rundy, aby Horford mógł wejść na boisko na krótką chwilę? Czy dołączą trochę Xaviera Tillmana, aby zmniejszyć obciążenie minutowe Horforda?

Jared Allen opuścił piąty mecz drużyny Cleveland z powodu kontuzji żebra, więc jego nieobecność będzie miała wpływ na to, czy Boston będzie polegał na środku meczu przez cały mecz, jeśli Cleveland awansuje. Orlando ma wielkość i moc, więc czy Boston użyłby Tillmana zamiast Garnetta? W tej serii przeciwko Miami Celtics pokazali, że potrafią dobrze reagować na przeciwności losu. Jednak ich następny przeciwnik będzie miał wyraźną przewagę w ataku i będzie dla Celtics bardzo poważnym sprawdzianem. — Jared Weiss przekonuje pisarzy Celtics

Celtics pokazali, że są pilnie potrzebni

W ostatnich latach Celtics grali niemal wyłącznie „długie serie”. Nie w pierwszej turze. W piątym meczu pokazali, że trzeba pilnie zająć się sprawami, wyeliminować Miami i zyskać jeszcze dwa dni odpoczynku. Boston rozwiał wszelkie wątpliwości w pierwszej połowie, kiedy zdobył 30-punktowe prowadzenie, a następnie w drugiej połowie nie pozwolił Miami zbliżyć się do siebie. W decydującym dla serii meczu Jayson Tatum musiał zagrać tylko 32 minuty, a Jaylen Brown tylko 26 minut. Celtics zakończyli mecz w składzie ławkowym, w którym znaleźli się Svi Mykhailiuk, Oshae Brissett, Tillman, Jaden Springer i Payton Pritchard.

Przeciwko trzem starterom: Jimmy'emu Butlerowi, Terry'emu Rozierowi i Jaime'owi Jacquesowi Jr. Celtics zrobili, co musieli. Po opuszczeniu drugiego meczu serii, zwiększyli intensywność i zakończyli atak Heat w kolejnych trzech meczach. Miami w piątym meczu zdobyło zaledwie trzy punkty za trzy punkty.

READ  Maski szkolne do noszenia w Anglii, aby uniknąć sporu Covid ze Szkocją - twierdzi

W następnej rundzie Celtics staną przed trudnym rywalem. Przynajmniej do rozpoczęcia drugiej rundy będą bez Porsche. Dominowali jednak bez niego przez cały sezon zasadniczy, a w piątym meczu znów wyglądali lepiej bez niego. Korzystając z pierwszej okazji, aby zakończyć serię, ułatwili sobie drogę do play-offów i nałożyli dodatkowe kilometry na nogi. — Jay King przekonuje pisarzy Celtics

Dokąd stąd zmierza Miami?

Sezon The Heat dobiegł dzisiaj końca, a teraz przygotowują się na kolejne lato pełne pytań o to, jak mogą wzmocnić ten skład i ponownie zostać pretendentem do mistrzostw.

Ponieważ Butler doznał kontuzji kolana podczas przegranej turnieju wstępnego Miami z Filadelfią, nikt nie miał szans wywrzeć presji na Bostonie w tej serii. Ale to dwa sezony z rzędu, w których Heat po sezonie zajmują pierwsze miejsce. Wprowadzono jako 8 nasion.

Już w zeszłym sezonie próbowano zatrzymać Damiana Lillarda po wyjeździe na finały NBA. Po tym, jak zaszli tak daleko w tym sezonie, Miami z pewnością wróci na rynek w poszukiwaniu kolejnej gwiazdy, która może dodać więcej energii do ataku, który przez ostatnie dwa sezony był poniżej średniej.

Następnie pojawiają się pytania dotyczące Butlera, który rozpoczyna ostatni sezon swojego obecnego kontraktu. Miami będzie miało szansę przedłużyć z nim kontrakt przed rozpoczęciem następnego sezonu. Ale jeśli obie strony nie mogą dojść do porozumienia, czy Miami może rozważyć przyszłość bez Butlera? Czy Butler będzie próbował się wydostać?

Miami będzie musiało podjąć kilka trudnych decyzji. Czy front office bardziej przywiązuje się do obecnej wersji tablicy, czy zaczyna szukać sposobów na przebudowę? Obecność Bama Adebayo sprawia, że ​​przyszłość jest nieco niepewna. Potrzebuje jednak wokół siebie więcej współpracowników, którzy mogą być częścią przyszłości i pomóc mu znaleźć drogę powrotną na szczyt Wschodu. — Will Guillory, pisarz NBA