USMNT zakwalifikował się do Copa America 2024 pomimo czerwonej kartki Sergino w meczu przeciwko Trynidadowi

Stany Zjednoczone zakwalifikowały się do Copa America 2024 w poniedziałkowy wieczór pomimo porażki 2:1 z Trynidadem i Tobago.

Amerykanie zdecydowanie kontrolowali mecz, strzelając gola w pierwszej połowie w Port of Spain na Trynidadzie, zdobywając dwie żółte kartki w minutę, a w 39. minucie Sergino Test otrzymał czerwoną kartkę. Dziwna sekwencja.

Test został ukarany żółtą kartką za przejęcie piłki po tym, jak sędzia liniowy wyrzucił piłkę poza boisko. Test odwrócił się i zaczął rozmawiać z sędzią środkowym, który zakrył przy tym usta i dał znak sędziemu liniowemu. Test wydawał się zasmucony, że nie został odgwizdany za wcześniejszy faul na nim. Kilku kolegów z drużyny, w tym Gio Raina, Younus Musa i Tim Ream, próbowało odciągnąć Testa, ale ten kontynuował rozmowę z sędzią i w końcu go pocałował. W tym momencie otrzymał drugą żółtą kartkę, więc czerwoną, i wyrzucony z boiska.

Zarówno Ream, jak i bramkarz Matt Turner krzyczeli na Testa, gdy schodzili z boiska w stronę szatni. Trener USA Greg Berhalder natychmiast sprowadził Joe Scally’ego na miejsce Gio Reyny, ale cztery minuty po zwolnieniu Testa drużyna Trinidad zremisowała po bramce Ryana Moore’a.

„Chcę przeprosić moich kolegów z drużyny, sztab, fanów i cały naród za moje zachowanie” – powiedział w poście na Instagramie po meczu testowym. „To niedopuszczalne, samolubne i niedojrzałe. Zawiodłem mój zespół! Muszę się tego nauczyć i to się więcej nie powtórzy!”

W poniedziałkowy wieczór na wyjeździe zespół uzyskał trzybramkowe prowadzenie dzięki skaczącej główce Anthony’ego Robinsona. Stany Zjednoczone powinny zostać wyrzucone z Ligi Narodów.

D&D objęło prowadzenie 2:1 w 57. minucie po rzucie wolnym Alvina Jonesa, który jakimś cudem przedostał się przez ręce Turnera. To był znany wynik dla USA w Trynidadzie. Przegrali 2:1 w Coua na Trynidadzie w 2017 roku, co było ich ostatnią wizytą w tym wyspiarskim kraju i wyeliminowało ich z Pucharu Świata 2018. Jednak Stanom Zjednoczonym udało się wówczas zminimalizować szkody i zapewnić sobie miejsce w Copa America.

READ  Ministrowie BRICS pokazują siłę, gdy zbliża się nakaz aresztowania Putina

Zwycięstwo daje także USA awans do marcowego półfinału Ligi Narodów CONCACAF. Stany Zjednoczone wygrały dwie pierwsze edycje Ligi Narodów i teraz mają szansę na wygranie trzeciej z rzędu.

Co oni mówią?

„To szaleństwo, to niedopuszczalne” – powiedział były gwiazdor USMND DaMarcus Beasley w przerwie transmisji TNT. „To jest niedopuszczalne. To, co zrobił teraz, aby postawić swój zespół pod taką presją w drugiej połowie, sprowadziło się do prawdziwego meczu, który miał znaczenie. Teraz brakuje mu półfinału. Chciałbym wiedzieć, co go zdenerwowało w kopnięciu piłki poza stadion i wrzeszczeniu na kolegów z drużyny, gdy schodzisz z boiska.

Beasleya zapytano, co powiedzieliby mu koledzy z drużyny Testa w przerwie.

„Chodzę na mecze moich zawodników i gdyby to był Greg Berhalter, gdy był zawodnikiem i miał spotkać się z Sergino Testem w szatni, rozpętałoby się piekło” – powiedział Beasley. „To samo z Clintem Dempseyem. To samo z Carlosem Bocanegrą. Kapitanowie reprezentacji. Nie pozwolą, żeby to się zepsuło”.

„Rozumiem, że wyrzucasz piłkę ze stadionu, jesteś zdenerwowany, ale idziesz dalej, a potem idziesz dalej i całujesz sędziego” – powiedział Beasley. „Dlaczego? Ponieważ nie dostałeś (dostałeś faul). To zachowanie dziecka. Nie rozumiem tego i nadal jestem zły”.

Po meczu Berhalder mówił o czerwonej kartce Testa.

„Przeprosił grupę; Powiedział, że to się więcej nie powtórzy” – powiedział Berhalter. „Jako zespół, zawodnicy i sztab musimy pociągnąć go do odpowiedzialności, ponieważ jest to niewybaczalne, to prawda. Po meczu pozostaliśmy wierni swoim słowom. Naraził wielu towarzyszy na niebezpieczeństwo i zmusił wielu ludzi do dodatkowej pracy przy takiej pogodzie. I jest to wybaczalne.

Berhalder musiał odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących testu, po czym stwierdził, że nie chce, aby było to „polowanie na czarownice” i że zespół będzie pracował, aby uniknąć poniedziałkowej czerwonej kartki.

READ  Capcom zapowiada Street Fighter 6

„Serge wykonał świetną robotę, dojrzewając i rozwijając się przez lata spędzone w zespole, więc powinno to być dla niego pouczające doświadczenie” – powiedział Berhalter. „To będzie pouczające doświadczenie. Jak pracujemy, dajemy ludziom drugą szansę, pracujemy z ludźmi, pomagamy im przezwyciężyć takie wydarzenia. Zrobimy to samo z Sergio. Jest utalentowanym graczem, ważną częścią naszego zespołu. Musimy z nim dobrze rozmawiać (i) upewnić się, że jest prowadzony właściwą drogą.

Ream nazwał działania Testa „brakiem szacunku dla grających chłopaków i chłopaków na ławce rezerwowych”.

Co dalej?

Amerykańska drużyna „A” zbierze się ponownie dopiero w marcu, kiedy 21 marca spotkają się w półfinale Ligi Narodów. Nie wiadomo jeszcze, jakie drużyny dołączą do nich w tych meczach.

Panama prowadzi w dwumeczu 3:0 nad Kostaryką i będzie gospodarzem tej drużyny w poniedziałkowy wieczór. Kanada prowadzi nad Meksykiem Jamajką 2:1 i Hondurasem 2:0. Te mecze zaplanowano na wtorek.

Stany Zjednoczone tradycyjnie są gospodarzami styczniowego obozu dla graczy z MLS, chociaż obóz ten nie został jeszcze ogłoszony. Może to jednak być doskonała okazja do sprowadzenia zawodników kwalifikujących się do igrzysk olimpijskich i, tradycyjnie, zbudowania głębokości basenu.

(Zdjęcie: Carmen Mantado/USSF/Getty Images dla USSF)