Raport z kwalifikacji do Grand Prix Azerbejdżanu 2023 i najważniejsze informacje: Leclerc pokonał Verstappena w emocjonujących kwalifikacjach, zdobywając trzecie z rzędu pole position do Grand Prix Azerbejdżanu.

Charles Leclerc zdobył pole position podczas Grand Prix Azerbejdżanu po pokonaniu Maxa Verstappena w emocjonującej i kontrowersyjnej sesji kwalifikacyjnej w piątek wieczorem, zdobywając trzy pole position w skoku na torze miejskim w Baku.

Z Red Bullem szybszym na prostych, ale Ferrari szybszym na zakrętach, wywiązała się fantastyczna bitwa w pełnej wydarzeń godzinie kwalifikacyjnej nad brzegiem Morza Kaspijskiego – i to Leclerc ostatecznie objął prowadzenie.

Niewiarygodne, że Verstappen i Leclerc osiągnęli identyczne czasy 1 miliona okrążeń i 40,445 podczas pierwszego przejazdu w Q3, tylko po to, by Leclerc prowadził o 1 milion 40,203 s na kluczowych ostatnich okrążeniach, dając mu przewagę 0,188 s nad Verstappenem.

Po dodaniu Leclerca do pole position w 2021 i 2022 roku, Verstappen zajął drugie miejsce, a Sergio Perez zajął trzecie miejsce w drugim Red Bullu, to Carlos Sainz zajął najlepsze miejsce, około ośmiu dziesiątych tempa. Kolega z Ferrari.

Lewis Hamilton i Fernando Alonso zajęli odpowiednio piąte i szóste miejsce dla Mercedesa i Astona Martina, podczas gdy Lando Norris z McLarena i Yuki Tsunoda z Alphatori zajęli przyciągające wzrok pozycje P7 i P8, a Lance Stroll i Oscar Biastri zamykają pierwszą dziesiątkę.

1:41,177

Podczas gdy Hamilton pojawił się w pierwszej dziesiątce rzutów karnych, była to wczesna kąpiel kwalifikacyjna dla jego kolegi z drużyny, George’a Russella, który musiał zająć 11. miejsce na starcie, wyprzedzając Estebana Ocona z Albina i Williamsa z Alexa Albona, który agresywnie biegał po boisku. W pierwszej dziesiątce w Q1, ale ubolewał nad ruchem na swoim ostatnim okrążeniu w Q2.

Valtteri Bottas prowadził Alfa Romeo na 14. miejscu, podczas gdy Logan Sargeant zaliczył pierwszy start w drugim kwartale swojej rozwijającej się kariery w F1 w drodze na 15. miejsce – nadrabiając pełne dramatyzmu sesje w Bahrajnie, Arabii Saudyjskiej i Australii.

READ  Delfiny obalają etykietę „grawitacji”, przygotowując się na wrony

Zhou Guanyu nie udało się skrócić drugiej kwarty o zaledwie 0,020 sekundy po tym, jak odzyskał równowagę po prawie obrocie z barierami, zostawiając go na 16. Q1.

Pierre Gasly i Nyck de Vries ustawią się w ostatnim rzędzie startowym niedzielnego wyścigu, a kierowcy Alpine i AlphaTauri zderzą się osobno na trzecim zakręcie na pierwszym etapie – oba incydenty wywołają czerwone flagi i zakłócą akcję.

Gdy słońce zaszło nad Baku, akcja na torze przyspieszyła i doprowadziła do ekscytującej godziny kwalifikacji

jak to się stało

Q1 – Leclerc prowadzi ekscytujący pierwszy etap

Podczas sobotniej sesji kwalifikacyjnej na szybkich ulicach Baku było wiele intryg, a poprzedni pierwszy trening obejmował wiele wypadków i kosztował kilku kierowców cenny czas na torze w zmienionym formacie F1 Sprint.

Alpine był jednym z zespołów, którym spieszyło się między sesjami, gdy naciskali na wdrożenie zmiany jednostki napędowej i skrzyni biegów dla Gasly’ego po jego ognistym pit stopie w FP1, i dzięki mechanikom Ocona, którzy również odegrali swoją rolę, udało im się imponująco przygotować samochód Francuza.

Ponieważ wiatr zawsze stanowił wyzwanie, a charakter układu toru stanowił jeden z największych testów w kalendarzu F1, nie trzeba było długo czekać na dramat, gdy rozpoczęło się Q1 – Zhou jechał na przejażdżkę w zakręcie 1, a potem przetrwanie dzikiej chwili w zakręcie 15.

Wkrótce potem de Vries pokazał czerwone flagi, blokując mocno i wbiegając prosto w barierki w trzecim zakręcie. „O mój Boże” brzmiała udręczona wiadomość, którą nowicjusz przesłał przez radio, a jego nadzieje na kontynuację pierwszej sesji treningowej były zachęcające. przerywany.

W tym momencie Verstappen – mimo luźnego zagłówka na starcie – prowadził z czasem 1 miliona 41,887 sekund, tracąc dwie dziesiąte sekundy do Leclerca, podczas gdy Alonso zajął trzecie miejsce przed Norrisem, Hamiltonem i Hülkenbergiem. Pérez był odległy, ósmy, ponieważ nie udało mu się przejechać czystego okrążenia, podczas gdy Sainz zrezygnował z pierwszej jazdy i zajął ostatnie miejsce w tabeli.

Baku, Azerbejdżan - 28 kwietnia: Charles Leclerc z Monako jazdy (16) Ferrari SF-23 na torze

Leclerc zadeklarował swoje zamiary przesiadywania w narożnikach, prowadząc w segmencie Q1

Po tym, jak sędziowie usunęli samochód De Vriesa i oczyścili tor, Q1 wznowiono z nieco ponad 10 minutami na zegarze, ale prawie natychmiast po wznowieniu zawodów ponownie wywieszono czerwone flagi, gdy Gasly nabrał dużego tempa w zakręcie 3, dał uderzenie w ścianę zewnętrzną Inne szczątki rozrzucone po całym torze.

Sainz miał szczęście, że nie dołączył do Gasly’ego i De Vriesa na linii bocznej, ponieważ ledwo ominął bariery na okrążeniu w swoim pierwszym zakręcie, zanim odzyskał panowanie nad sobą, aby wrócić do boksów i przygotować się do drugiego restartu – siedem – i pół minuty pozostawiony do biegania.

Było wiele zmian na szczycie podczas ostatnich okrążeń pod flagą w szachownicę, a Leclerc finiszował na prowadzeniu z okrążeniem 1m 41,269 s, dziesięć przed liderem Verstappenem i kolejnym pocięciem na Alonso i Pereza, którzy zrezygnowali z dużo szybsze okrążenie, gdy było jasne, że go wyprzedzi.

Russell i Hamilton ukończyli Q1 na piątym i szóstym miejscu w swoich Mercedesach, podczas gdy Norris i Albon wyprzedzili McLareny i Williamsy przed Ferrari Sainz i AlphaTauri z Tsunoda, którzy zamknęli pierwszą dziesiątkę.

Sargeant prowadził z Q1 po raz pierwszy w swojej karierze F1, po mocnym wyścigu na 11. miejsce, wyprzedzając innego debiutanta Piastri i innych Aston Martinów Strolla, Bottasa i Ocona. Oznaczało to, że Cho, Hulkenberg i Magnussen – którzy mieli nieokreślony problem techniczny od początku do końca – oraz Gasly i de Vries wycofali się.

Wysłani: Cho, Hulkenberg, Magnussen, Gasly, De Vries

BAKU, Azerbejdżan — 28 kwietnia: Nyck de Vries z Holandii i Scuderia AlphaTauri przygotowują się do prowadzenia

De Vries musiał patrzeć z boku po swoim wypadku w Q1

Q2 – Verstappen najszybszy, gdy Mercedes pominął kawałki

Po krótkiej przerwie w boksach piętnastu pozostałych kierowców wraca na tor w części Q2, gdy słońce zaczyna zachodzić i rzuca coraz większe cienie na tor, tylko zwiększając wyzwanie za kierownicą.

Pérez zbudował na swoim przerwanym okrążeniu pod koniec Q1, aby przyspieszyć o 1 minutę, 41,131 sekundy, 0,062 sekundy za Verstappenem, a Leclerc również znalazł się w jednej dziesiątej tempa na trzecim miejscu. Następne okrążenie Leclerca – 1 minuta 41,037 sekund – przywróciło go na P1, podczas gdy wysiłki kolegi z zespołu Sainza, by dokonać podobnej poprawy, sprawiły, że w zakręcie 3 wjechał zbyt głęboko i wystartował w drodze powrotnej.

Red Bull nie został jednak ukończony, ponieważ Verstappen rozświetlił ekrany pomiaru czasu na swoim ostatnim okrążeniu – dwukrotny mistrz świata pokonał okrążenie 1 m i 40,822 sekundy, aby odzyskać prowadzenie przed Leclercem, z Perezem utrzymującym P3 od Sainza i Alonso.

Norris nadal imponował w swoim zaktualizowanym McLarenie w drodze na szóste miejsce, przed Tsunodą, Strollem i Bestre, podczas gdy Hamilton zajął ostatnie miejsce w Q3 kosztem kolegi z drużyny Russella, który przysięgał przez radio, gdy został poinformowany o jego odejściu z kwalifikacyjny.

Ocon musiał zadowolić się 12. miejscem w trudnym dla Albina dniu, podczas gdy Albon odzyskał miejsce, które mogło być 13. po tym, jak ruch uliczny wpłynął na niego na ostatnim okrążeniu. Bottas zajął 14. miejsce dla Alfy Romeo, podczas gdy drugi Williams Sargent zrealizował zamówienie na Q2 na 15. miejscu.

Wysłani: Russell, Ocon, Albon, Bottas, sierż

Verstappen był najszybszy w Q2, organizując intrygującą serię rzutów karnych

Q3 – Leclerc pokonuje Verstappena w wiosennym finale

Gdy obaj kierowcy pojawili się w rzutach karnych o pole position, imponujący otwieracz zobaczył, jak Verstappen i Leclerc wymienili pasujący znak 1m 40,445 s – człowiek Red Bulla prowadził tylko dzięki temu, że przekroczył linię przed swoim rywalem z Ferrari.

Ale kiedy zaczęły się drugie przejazdy, Leclerc ponownie przyspieszył do rekordowego 1 mln 40,203 s, przy czym Verstappen zarządzał tylko 1 mln 40,391, a Perez uzyskał 1 mln 40,495 s, co dało Monaco trzecie z rzędu okrążenie na torze w Baku.

Oznacza to również bardzo potrzebną zmianę losu Leclerca, który sześć miesięcy temu był ostatnim pole position podczas Grand Prix Singapuru 2022 i przeszedł bolesne emerytury z dwóch z pierwszych trzech wyścigów sezonu.

Sainz wyprzedził swojego kolegę z zespołu Leclerca i Red Bulls, zajmując czwarte miejsce z wynikiem około ośmiu dziesiątych, za nim uplasował się Mercedes Hamiltona i Aston Martin Alonso, który ma teraz duże trudności z kontynuowaniem swojej passy na podium w 2023 roku.

Norris i Tsunoda byli gwiazdami kwalifikacji w drodze na siódme i ósme miejsce, co oznaczało poprawę wyników McLarena i AlphaTauri, a Stroll i Bystry zajęli ostatnie dwa miejsca w Q3.

BAKU, Azerbejdżan - 28 kwietnia: Kwalifikator pierwszego miejsca Charles Leclerc z Monako i Ferrari.