Bayern wygrywa z Borussią Dortmund i zdobywa tytuł mistrza Bundesligi w dramacie ostatniego dnia

Toma Hamiltonapierwszy pisarz27 maja 2023, 11:33 czasu wschodniego2 minuty na przeczytanie

Bayern Monachium zdobył tytuł mistrza Bundesligi po raz 11. z rzędu po emocjonującym ostatnim dniu, w którym Dortmund upadł pod presją, remisując u siebie z Moguncją.

Dortmund przystąpił do decydującego meczu finałowego w sobotę z dwoma punktami przewagi nad Bayernem, ale zespół trenera Edina Terzica był oszołomiony remisem 2:2 po katastrofalnej pierwszej połowie, w której Mainz awansowało dwoma bramkami, a napastnik Sebastian Haller nie wykorzystał rzutu karnego.

– Stream na ESPN+: LaLiga, Bundesliga, więcej (USA)

Tymczasem Bayern udał się do Kolonii i objął prowadzenie w ciągu 10 minut dzięki wczesnej bramce skrzydłowego Kingsleya Comana.

Późny rzut karny od pomocnika Kolonii, Dejana Ljubicica, zdawał się powodować więcej dramatów w późnych godzinach – z tytułem zmierzającym do Dortmundu. Jednak napastnik Bayernu Monachium Jamal Musiała strzelił gola w 89. minucie i przypieczętował pamiętne zwycięstwo 2:1.

Dortmund strzelił wyrównującego gola w doliczonym czasie gry dzięki Niklasowi Sule, ale miał zaledwie kilka sekund, by gonić zwycięzcę, gdy końcowy gwizdek potwierdził Bayernowi 33. tytuł w Bundeslidze.

To była burzliwa kampania dla niemieckiego klubu, który zmieniał trenerów w trakcie sezonu, ale przybycie Thomasa Tuchela w marcu poprowadziło Bayern do kolejnego ligowego zwycięstwa, kontynuując trwającą dekadę dominację.

W drugiej połowie sezonu coraz bardziej wyglądało na to, że okres dominacji klubu dobiega końca.

Bayern rozstał się z trenerem Julianem Nagelsmannem 24 marca i zastąpił go Tuchel. W tym momencie Bayern walczył o tytuł z Dortmundem i Lipskiem oraz o Ligę Mistrzów. Zostali jednak wyeliminowani z mistrzostw Europy na etapie ćwierćfinałowym przez Manchester City, pozostawiając Tuchel skupiony wyłącznie na lidze, a drużyna opuściła Bundesligę na etapie ćwierćfinałowym do Freiburga.

Bayern miał również w tym sezonie szereg incydentów poza boiskiem, w tym bramkarz Manuel Neuer złamał nogę podczas jazdy na nartach w grudniu po mundialu, a także skutki odejścia trenera bramkarzy Tony’ego Tabalovica w styczniu. W kwietniu supergwiazda Sadio Mane został zawieszony na mecz po kłótni z kolegą z drużyny Leroyem Sane po ich porażce w pierwszym meczu z City 11 kwietnia.

READ  LIV Golf London wyniki pierwszego dnia

Na boisku Bayern też czasami miał problemy. W przedostatnim meczu sezonu drużyna Tuchela doznała poważnego ciosu w ich nadzieje na tytuł mistrzowski po oszałamiającej porażce 3: 1 u siebie z RB Lipsk, co oznaczało, że Dortmund przystąpi do ostatniego dnia z dwupunktową przewagą.

Jednak po tym, jak Dortmund walczył w sobotę pod presją, Bayern był w stanie zdobyć mistrzostwo w ostatnich kilku minutach sezonu i utrzymać dominację w niemieckiej piłce nożnej.