Aktualizacje na żywo z igrzysk olimpijskich: Norwegia zajmuje pierwsze miejsce w tabeli medalowej z 16 złotymi medalami

kredyt…Chang W. Lee / The New York Times

Ponad miesiąc temu, kiedy wciąż pojawiały się rzuty olimpijskie, szkoleniowiec Szwecji szczerze ocenił boisko, którego płynność i niejednoznaczność wprawia w zakłopotanie menedżerów męskiej hokeja na całym świecie.

„Rosja i Finlandia są silne” – powiedział Johann Garbinlov.

Grali o złoty medal w niedzielę, kiedy Finlandia pokonała Rosję 2:1 w ostatnim konkursie zaplanowanym na igrzyska w Pekinie.

Finowie nie zawahali się przed atakiem piekącego lodu na National Indoor Stadium, co więcej niż podwoiło strzały Rosjan w pierwszej tercji.

2

Rosjanie nadal prowadzili od pierwszego. Ale nawet przy spadku tempa Fina o sekundę bramka wyrównała wynik i turniej wszedł w ostatni regulaminowy okres z remisem.

Jednak bramka Fina w trzeciej połowie okazała się decydująca i opuściła metę bez dramatu rzutów karnych, który miał miejsce w meczach eliminacyjnych w Pekinie.

Niedzielne zawody zakończyły się turniejem olimpijskim, który drugi raz z rzędu pozbawiono obecnych graczy NHL, co pozostawiło wiele składów w dużej mierze wypełnionych graczami ze szkół wyższych, europejskich obwodów i innych niewidzianych lig.

Po drodze były niespodzianki. Stany Zjednoczone, które od 1994 roku wysyłały na Igrzyska swoją najmłodszą drużynę, przeszły przez rundę eliminacyjną i ustanowiły doskonały rekord. Przed przegraną ze Słowacją w ćwierćfinale Co zakończyło się karami. Słowacja zdobyła brązowy medal, swój najlepszy występ olimpijski w hokeju mężczyzn, kiedy zawstydziła Szwecję, która prawie doszła do meczu o złoty medal.

Turniej był znacznie ciekawszy niż rywalizacja kobiet, gdyż jak zwykle i zgodnie z oczekiwaniami dominowały Kanada i Stany Zjednoczone. Kanadyjczycy zdobyli złoto, pokonując w czwartek Amerykanów. Finlandia zdobyła brązowy medal.

Jednak w rozgrywkach mężczyzn rosyjska reprezentacja – która oficjalnie występowała jako Rosyjski Komitet Olimpijski za karę za historię dopingu w tym kraju – była faworytem przed turniejem, choć była niedoskonała.

Rosjanie prawie przegrali swój pierwszy mecz w Pekinie, spotkanie ze Szwajcarami. Następnie pokonali dwoma bramkami Danię, która debiutowała na olimpiadzie hokejowej mężczyzn. Czeska drużyna pokonała Rosjan 6-5 i zakończyła rundę eliminacyjną.

kredyt…Doug Mills/The New York Times

Wciąż zapewnili sobie miejsce w ćwierćfinale, ponownie pokonując Danię, a następnie przetrwali półfinał ze Szwecją w piątek wieczorem, kiedy to 17 rzutów karnych wyłoniło zwycięzcę.

Finowie mieli nieco łatwiejszą drogę do niedzielnego spotkania: pokonali Słowację w rundzie wstępnej, w której pokonali także Łotwę i Szwecję, eliminując Szwajcarię w ćwierćfinale. W półfinale ledwo pokonali słowacką drużynę, ale prowadzili przez grę znacznie poniżej swoich rosyjskich odpowiedników.

Ale to Rosjanie strzelili pierwszego gola w niedzielę. Michaił Grigorenko, napastnik, który był częścią zdobywcy złotego medalu w Rosji w 2018 roku, a wcześniej grał w NHL, strzelił do siatki na prawie 13 minut przed końcem meczu, wyprzedzając Fina Harry’ego Satriego.

Finowie zremisowali na początku drugiej połowy, kiedy Phil Buka, fiński defensor, oddał strzał z krawędzi lodowiska, tuż przed jego fotelem i zaledwie kilka metrów od niebieskiej linii. Dysk został pominięty przez fińsko-rosyjskiego gracza i Iwana Fedotowa, 25-letniego bramkarza, który urodził się w Finlandii, ale dorastał w Sankt Petersburgu w Rosji.

Fedotow otworzył trzecią połowę bardziej nieszczęśliwie: po zaledwie 31 sekundach Hannes Bjorninen zastąpił wcześniejszą część w polu karnym strzałem z woleja z rosyjskiej siatki.

Kiedy wszedłem, bez większego oporu ze strony Fedotowa, fińska delegacja, która siedziała blisko linii środkowej, wyrwała się i podniosła flagę narodową.

Zgodnie z oczekiwaniami Rosjanie podjęli serię przerażających i desperackich prób, gdy minuty spływały z zegarka.

Wygrali mecz o władzę na nieco ponad sześć minut przed końcem, utrzymując ich – i ich ambicje – jednym strzałem dla Finów.

Ale róg bramkarza nie był ponownie słyszany. Finlandia, która po raz pierwszy grała w hokeja olimpijskiego w 1952 roku, wreszcie zdobyła złoty medal.