Finały Pucharu Stanleya: Panthers pokonują Oilers w thrillerze siódmego meczu i zdobywają pierwsze mistrzostwo w historii franczyzy

Po raz pierwszy w historii Florida Panthers zostali mistrzami Pucharu Stanleya.

Floryda objęła prowadzenie w serii 4-3 przeciwko Edmonton Oilers w thrillerze 2-1 Game 7 w finale Pucharu Stanleya. Zwycięstwo przerwało historyczny kryzys po tym, jak Oilers podnieśli się z deficytu w serii 3:0 i zremisowali 3:3.

Po stracie 18 bramek w kolejnych meczach w meczach 4-6, obrona Florydy powróciła do formy w poniedziałkowy wieczór dzięki znakomitemu występowi bramkarza Siergieja Bobrowskiego, który odbił 23 z 24 strzałów Edmonton, w tym atak Oilers pod koniec meczu. .

Connor McDavid z Edmonton otrzymał trofeum Conn Smyth Trophy jako najcenniejszy zawodnik całych play-offów Pucharu Stanleya, pomimo porażki swojej drużyny. Jest szóstym graczem w historii NHL, który zdobył nagrodę od przegranej drużyny i pierwszym od czasu Jeana-Sébastiena Giguiera z Anaheim Mighty Ducks w 2003 roku. Był drugim łyżwiarzem, który wygrał po nieudanej próbie, dołączając do Reggiego Leacha z Filadelfii w 1976 roku. Ulotki.

McDavid prowadził w fazie play-off z 42 punktami i wyrównał rekord NHL należący wcześniej do Wayne’a Gretzky’ego z 34 asystami w fazie play-off. Jednak Pantery powstrzymały McDavida i resztę ataku Oilers w poniedziałkowym decydującym meczu nr 7.

Kibice na Florydzie wybuchli wiwatami po ogłoszeniu Conna Smitha, ale kapitan Panthers Alexander Barkov znalazł mnóstwo powodów do wiwatów, gdy po raz pierwszy od 11 sezonów swojej kariery w drużynie podniósł Puchar Stanleya.

Pierwsza część meczu rozpoczęła się energicznie. Pantery zapewniły sobie pierwszą w meczu przewagę w meczu po rzucie maksymalnym karnym Warrena Fogella w niecałe trzy minuty po rozpoczęciu meczu. Nie przełożyło się to bezpośrednio na gola w grze w przewadze, ale kilka sekund później Carter Verhake z Florydy przerwał bezbramkowy remis.

Gdy Edmonton wrócił w pełni sił, Ivan Rodriguez z Florydy oddał mocny strzał od lewej ściany, który minął prawą siatkę. Jednak Verhaek wybił krążek w powietrze kijem obok Stuarta Skinnera i objął prowadzenie na Florydzie 1:0.

Floryda objęła pierwsze prowadzenie w serii na 15:33 przed końcem trzeciego meczu, 4-3. To trwało krótko.

Zaledwie 2:17 później Matthias Janmark z Edmonton wyrównał wynik po zdobyciu gola po sensacyjnej asyście Cody’ego Ceciego.

Po stracie bramki na Florydzie Ceci skierował krążek za linię bramkową Edmonton, a następnie wystrzelił go w górę przez trzech obrońców z Florydy. Janmark obronił podanie przed niebieską linią Florydy i trafił do siatki, nie stając mu na drodze obrońca. Pokonał Bobrowskiego i posłał strzał nadgarstkiem w lewą stronę siatki.

READ  Wiadomości Govit-19, Omigron i Szczepionki: Ogłoszenia na żywo

Bramka doprowadziła do remisu 1:1 i przerwała passę, która nękała Panthers, gdy Oilers odbudowali się od deficytu 3:0 do wyrównania w serii. Gol był piątym golem Edmontona z serii szans na ucieczkę. W końcu się to zmieniło.

Szanse Edmontona się wyczerpały, gdy w drugiej kwarcie doszło do remisu 1:1. Oilers kontrolowali większość sekundy, ale mieli problemy z przekształceniem tej kontroli w okazje do zdobycia gola. Następnie, po ponad piętnastu minutach, Panthers wykorzystali okazję do zdobycia bramki Oilers w swoją.

Fogele zagroził prowadzeniu Oilers 2:1 strzałem z prawej strony bramki w zatłoczoną siatkę. Jednak Dmitri Kulikov z Florydy zmarnował krążek, a Panthers bronili go w ataku. Środkowy Sam Reinhart wykorzystał okazję po drugiej stronie bramki po strzale z prawego skrzydła, po którym Nigarin wyszedł na prowadzenie 2:1 Panthers, co wprawiło kibiców Florydy w szał.

Druga tercja zakończyła się bez kolejnego gola, a do trzeciej Pantery przystąpiły z historią po swojej stronie. Zespoły prowadzące w siódmym meczu finału Pucharu Stanleya po dwóch tercjach wygrały 13 z poprzednich 14 szans. Pantery wygrały 25 meczów z rzędu, prowadząc po dwóch.

Sam Reinhardt świętuje zdobytą w drugiej kwarcie bramkę, która okazała się zdobyczą Pucharu Stanleya.  (Peter Johnlead/ICON Sportswire za pośrednictwem Getty Images)

Sam Reinhardt świętuje zdobytą w drugiej kwarcie bramkę, która okazała się zdobyczą Pucharu Stanleya. (Peter Johnlead/ICON Sportswire za pośrednictwem Getty Images)

Bobrovsky i obrona Florydy zadbali o to, aby Pantery nie mogły przełamać tego trendu. Jednostka definiująca serię 3-0 odzyskała kontrolę. Pantery ograniczyły McDavida i utrzymały pod kontrolą All-Star Leon Tricite (zero bramek w finale Pucharu Stanleya) przez większą część trzeciej kwarty.

Następnie na 7:05 przed końcem meczu McDavid miał najlepszą okazję do zdobycia gola. Stracił jednak kontrolę nad krążkiem tuż przed siatką, a Oilersom nie udało się minąć Bobrowskiego.

Edmonton zaczął wywierać presję na Bobrowskim w ostatnich minutach regulaminowego czasu gry, ale mimo kilku okazji w końcówce nie zdołał przebić się przez bramkę.

Oilers wyciągnęli Skinnera w końcowych momentach meczu. Floryda świętowała zdobycie Pucharu Stanleya na własnym lodzie. Zwycięstwo pozbawiło Oilers szansy na zdobycie pierwszego tytułu mistrza Kanady od czasu zdobycia Pucharu Stanleya przez Montreal Canadiens w 1993 roku.

READ  Niedawne wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: komunikaty na żywo

Floryda była bardziej fizyczną drużyną w meczu nr 7, kiedy miała 30 trafień w porównaniu do 19 trafień Edmontona. Pantery utrzymywały przewagę 17-13 w blokach i 12-7 w rzutach na wynos. Było to godne zakończenie dla drużyny Panthers, która w sezonie zasadniczym strzeliła najmniejszą liczbę bramek w lidze.

Zwycięstwo było pierwszymi trzema wyjazdami Panthers do finału Pucharu Stanleya od momentu powstania zespołu w latach 1993–94. Po raz pierwszy zagrali o Puchar w 1996 r., po trzecim roku gry w NHL, ale zostali zmieceni przez Colorado Avalanche. W zeszłym sezonie wrócili po raz pierwszy pod wodzą głównego trenera Paula Morrisa, ale w pięciu meczach przegrali z Vegas Golden Knights. Mistrzostwa były pierwszymi mistrzostwami Maurice’a od 26 sezonów jako głównego trenera w NHL.

Pantery nie mają w tym sezonie żadnego kaca po długiej fazie play-offów w 2023 roku. Zdobyli tytuł Atlantic Division z 10 zwycięstwami i 18 punktami, a w sezonie zasadniczym zajęli trzecie miejsce w Konferencji Wschodniej.

W fazie play-off Panthers pokonały Tampa Bay Lightning w pięciu meczach, Boston Bruins i New York Rangers w sześciu meczach, aby dotrzeć do finału Pucharu przeciwko Oilers. Teraz po raz pierwszy w historii zostali mistrzami Pucharu Stanleya.

Relacja na żywo dobiegła końca37 aktualizacji

• Alexander Barkov jest pierwszym zawodnikiem, który podniósł Puchar Stanleya dla Florida Panthers i wręcza go Siergiejowi Bobrowskiemu.

• Connor McDavid zdobył Puchar Conna Smytha

• „To już nie jest sen” – powiedział Matthew Tkachuk po meczu w transmisji ESPN. „To jest prawdziwe.”

• Świętowanie rozpoczyna się na Florydzie.

• Florida Panthers zdobyli Puchar Stanleya!

Było to pierwsze trofeum w historii klubu dla Panthers.

• Według statystyk NHL: W ostatnich 10 minutach padło 14 remisowych bramek. Dowolna zdolność Finał Pucharu Stanleya (ostatni: Pat Maroon 53:48 cala) Gra 4 z 2021 SCF), ostatnio napastnik Maple Leafs Todd Sloan (59:28 cala Gra 5 z 1951 SCF)

• Oilers nie potrafili wykorzystać niesamowitej okazji przed siatką.

• Rzut karny Oilers spełnił swoje zadanie, uniemożliwiając Panterom grę po surowym karze Evana Boucharda na Etu Lustarinenie.

• Według statystyk NHL: W trzeciej tercji siódmego meczu w historii finału Pucharu Stanleya padły tylko dwa gole decydujące o remisie: Sweeney Schreiner dla Maple Leafs z 1942 r. o 7:47 w trzeciej tercji i Murray Armstrong o 8:16. Rok 1945 to trzeci sezon Red Wings. Zwyciężyła drużyna Maple Leafs Schreinera z 1942 r., a Red Wings Armstronga z 1945 r. przegrała – obaj przeszli do siódmego meczu po tym, jak jedna z drużyn objęła prowadzenie w serii 3-0.

• Według statystyk NHL drużyny, które awansowały do ​​trzeciej tercji siódmego meczu finału Pucharu Stanleya, mają bilans wszechczasów 13-1.

• Koniec drugiej tercji: Panthers 2, Oilers 1

Panthers prowadzą teraz dzięki bramce Sama Reinharta pod koniec drugiej tercji, a Floryda przewyższa Oilers 17-15 strzałami.

• Pantery objęły prowadzenie 2:1

Po imponującej kontroli Edmontona Sam Reinhardt z Panthers dał swojemu zespołowi prowadzenie na niecałe pięć minut przed końcem drugiej tercji.

• Edmonton przechodzi do gry w przewadze po wątpliwej, wzruszającej rozmowie z Tkachukiem, ale ostatecznie nie udaje mu się to.

• Wynik 1. tercji: Oils, Panthers zremisowali 1:1

Carter Verhey z Panthers strzelił pierwszego gola i dał gospodarzom prowadzenie, ale kilka minut później Matthias Janmark z Oilers wyrównał na 1. Floryda ma lekką przewagę celną nad Edmonton 7:6. Tak wygląda sytuacja po pierwszej kwarcie.