Copa America 2024: Argentyna pokonuje Kanadę 2:0 i dociera do finału, a Messi zdobywa bramkę

EAST RUTHERFORD, New Jersey (AP) – Lionel Messi i Argentyna są bliscy dołączenia do Hiszpanii jako jedyne kraje, które zdobyły trzy główne tytuły z rzędu z rzędu.

„To, co zrobił ten zespół, jest szalone i to, co robi reprezentacja Argentyny, jest szalone” – powiedział Messi we wtorek wieczorem po strzeleniu swojego 109. gola w reprezentacji w wygranym 2:0 meczu z Kanadą i zapewnieniu sobie kwalifikacji do finału Copa America w tym tygodniu. „I dla tych, którzy nadal należą do starej gwardii, jest to szaleństwo”. „Dotarcie drużyny narodowej do kolejnego finału jest imponujące”.

Julian Alvarez wysuwa na prowadzenie reprezentację Argentyny W 22. minucie opanował długie podanie Rodrigo De Paula, dwukrotnie wybił Moise Bombito i posłał piłkę pod nogi bramkarzowi Maxime’owi Crepeau, zdobywając dziewiątego gola w międzynarodowym meczu.

Messi wykorzystuje strzał Enzo Fernandesa Messi strzelił swojego pierwszego gola w turnieju po tym, jak Ismael Koné sparował strzał z 4 jardów w twarz Crepeau w 51. minucie. Messi strzelił 28 goli w swoich ostatnich 25 występach dla Argentyny i 14 w Copa America, czyli do trzech goli mniej. rekord. Strzelił także gola przeciwko 38 różnym krajom.

„Nie byłem pewien, czy piłka Enzo wpadnie do bramki” – powiedział Messi. „To była tylko reakcja”.

Tylko Portugalczyk Cristiano Ronaldo, ze 130 golami strzelonymi przez Messiego, który 24 czerwca skończył 37 lat, ma na swoim koncie więcej goli w reprezentacji niż on. Irańczyk Ali Daei strzelił 108 lub 109 goli w latach 1993–2006, przy czym nie ma zgody co do tego, czy gol, który strzelił przeciwko Ekwadorowi w 2000 r., padł w pełnym meczu międzynarodowym.

Dzięki zwycięstwu w Dzień Niepodległości Argentyna przedłużyła passę meczów bez porażki do 10. Argentyna pragnie zdobyć szesnasty tytuł Copa America, gdy w niedzielę w Miami Gardens na Florydzie zmierzy się z Urugwajem lub Kolumbią.

READ  Raport: właściciel Panthers, David Tepper, Jim Harbaugh rozmawiają o stanowisku trenera

„Musimy cieszyć się każdą chwilą naszego obecnego życia” – powiedział Messi. „Zdaję sobie sprawę, że to są ostatnie bitwy”.

Próbując połączyć tytuły Copa America z Pucharem Świata w 2022 r., Argentyna ma nadzieję dorównać sukcesowi Hiszpanii, jakim było zdobycie Pucharu Europy w 2008 r. i 2012 r., wraz z Pucharem Świata w 2010 r.

„To tylko statystyki. Niezbyt mnie one interesują. Najważniejsze jest zwycięstwo” – powiedział przez tłumacza trener Argentyny Lionel Scaloni.

W swoim 38. występie na Copa America Messi opuścił finał fazy grupowej z Argentyną z powodu kontuzji nogi i nie spisał się dobrze podczas 90-minutowego udziału w meczu. Zwycięstwo w ćwierćfinale z EkwadoremBył bardziej zwinny i w 12. i 44. minucie oddał dwa strzały, które minęły słupek.

Messi dotknął piłki 45 razy, a skuteczność jego podań sięgała 79%.

„Każą nam płacić za drobne szczegóły” – powiedział Crepeau.

Tymczasowa nawierzchnia murawy na stadionie MetLife wyglądała na ciężką, widać było rozpryskującą się wodę i spływający piasek.

„Turniej Copa America był bardzo trudny” – powiedział Messi. „Rywalizacja była intensywna, nawierzchnia była zła, a temperatura wysoka”.

Fani Argentyny zebrali się na Times Square w przeddzień meczu i wypełnili ulice Manhattanu, zanim udali się na stadion MetLife. Tłum liczący 80 102 osób w nocy o temperaturze 82 stopni i wilgotności na poziomie 82 procent był w przeważającej mierze zwolennikiem Argentyny, a ubrani na czerwono kanadyjscy kibice dominowali tylko na kilku częściach trybun.

Mecz był jednym z najważniejszych w historii kanadyjskiej piłki nożnej, która przegrała 6:0 w swoich jedynych występach w Pucharze Świata w 1986 i 2022 roku i zdobyła swój jedyny ważny tytuł w Złotym Pucharze CONCACAF w 2000 roku. Argentyna pokonała Kanadę 2:0 w finale. Otwarcie turnieju 20 czerwca.

„Turniej trochę nas odbił” – powiedział trener Kanady Jesse Marsh. „Był upał, były podróże, było wiele wyzwań… Wciąż jesteśmy na początku naszego procesu, prawda? Argentyna prawdopodobnie spędziła razem osiem lat, siedem lat w tym zespole. „Musimy zatem wykształcić więcej zawodników, którzy mogliby wnieść swój wkład, abyśmy mogli zmieniać się w grze turniejowej, ponieważ w końcu fizyczność i zmęczenie mogą cię dogonić”.

READ  NFL zawiesza właściciela Miami Dolphins, rozbiera zespół wytrychów w ubijakach sondy i zbiornikach

Kanadyjska gwiazda Alphonso Davies opuścił mecz w 71. minucie po kontuzji prawej nogi podczas czystego wślizgu z Gonzalo Montielem.

„Będzie miał prześwietlenie, więc mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku, ale nie jesteśmy pewni” – powiedział Marsh.

Kanada oddała dwa celne strzały na bramkę, Emiliano Martinez zablokował strzał Jonathana Davida z bliskiej odległości w doliczonym czasie gry pierwszej połowy, a Martinez zablokował także strzał Tani Oluwasiyi w 89. minucie.

Obrońca Derek Cornelius, który zamienił się koszulkami z Messim, powiedział: „Zaczęliśmy popełniać błędy. Zaczęliśmy odchodzić od planu gry”.

Podczas gdy Messi nawiązał do „ostatnich bitew”, Scaloni i jego fani mają nadzieję, że Argentyna i Messi powrócą do MetLife, aby wziąć udział w finale Mistrzostw Świata 2026.

„Nigdy nie będziemy tymi, którzy zamkną drzwi. On może zostać w naszym zespole tak długo, jak chce” – powiedział Scaloni.